Jak uczymy się języków obcych i jakie płyną z tego z tego korzyści? Przyjrzyjmy się nastolatkom.

Nastolatkowie to najbardziej wymagająca grupa wiekowa, ale uczenie ich przynosi mnóstwo przyjemności i satysfakcji. 

Kluczowym wyzwaniem jakie stwarza grupa młodzieżowa jest fakt, że każdy człowiek w wieku nastu lat to indywidualność. Współczesna młodzież  to ludzie słuchający różnorodnych gatunków muzyki, czytający nie tylko zawartość stron internetowych i profili społecznościowych ale również pasjonujących książek, uprawiający i interesujący się różnymi sportami, oglądający szeroką gamę gatunków filmowych. Nastolatkowie angażują się w to, co robią a przy tym są bardzo  kreatywni  i z entuzjazmem wykonują powierzone im zadania- pod warunkiem, że ich one interesują.

Nastolatek to osoba szukająca odpowiedzi na nurtujące go różne pytania.  To przede wszystkim człowiek- pełen radości, ciekawości, ale też strachu i sprzecznych emocji  Krytyka wobec otaczającego go świata i jego zasad jest wszechobecna w życiu młodego człowieka, a wahania nastrojów znacznie utrudniają im relacje ze światem, jak i tym samym naukę. Nastolatek szuka akceptacji wśród swoich rówieśników. Żeby zwrócić na siebie uwagę będzie starał się zaimponować kolegom i koleżankom. W jaki sposób? Nietrudno się domyślić- swoim polotem, poczuciem humoru i intelektem przede wszystkim, ale czasami również negatywnym zachowaniem w trakcie lekcji.

Zdając sobie sprawę z wyzwań jakie nam stawia ta grupa wiekowa i rozumiejąc ich potrzeby jesteśmy w stanie sprawić, że nauka języka będzie nie tylko kolejnym obowiązkiem, ale sposobem na twórcze, inspirujące i interesujące spędzenie wolnego czasu wśród rówieśników. Czasu, dla którego chętnie znajduje się motywację, wychodzi z domu, angażuje w to co robi a dodatkowo dowiaduje się czegoś ciekawego o świecie i spotyka fascynujących ludzi rozumiejących skomplikowany nastolatkowy świat.

Bez emocji nie ma nauki- takie hasło przyświeca współczesnej metodyce nauczania języków obcych. To właśnie emocje pomagają zapamiętywać a nastolatek to emocjonalna postać. Gdy przyjrzymy się zajęciom językowym to okazuje się że mogą być bardzo emocjonujące- słuchamy piosenek, które młodzież lubi, z którymi się utożsamia,  oglądamy filmy, które oglądają na co dzień w swoim wolnym czasie, czytamy teksty które ich interesują oraz rozmawiamy na tematy które ich dotykają. Stymulujemy ich intelektualnie, przyglądając się jak rozwijają siebie, swój światopogląd, swój postęp w nauce języka.  Staramy się tak prowadzić zajęcia, żeby utwierdzić ich w przekonaniu, że przychodzą na nie i uczą się języka nie tylko po to żeby w przyszłości mieć lepszą pracę czy swobodniej podróżować, ale też spędzić przyjemnie czas. Ucząc się języka ćwiczą mózg, który jak każdy organ, potrzebuje bodźców by działać sprawnie i rozwijać się.

Nawet godzina intensywnej nauki dziennie usprawnia ludzki intelekt i stymuluje szare komórki, dzięki czemu procesy myślowe zachodzą szybciej i intensywniej. Nauka języka to obecnie najbardziej skuteczny sposób na usprawnienie pamięci krótko i długotrwałej – jest to ćwiczenie na pamięć samo w sobie.  Poznając nowe, obce słownictwo rozwija się wyobraźnię, kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Biorąc pod uwagę aspekty społeczne, często właśnie na zajęciach dodatkowych zawierane są nowe przyjaźnie – nierzadko na długie lata. Jeśli znasz języki obce stajesz się otwarty na innych ludzi, inne kultury. Stajesz się człowiekiem lubianym i jednocześnie lubisz ludzi. Odkrywanie innych daje również możliwość lepszego poznania siebie i przezwyciężania swoich słabości. Znajomość wielu języków obcych wpływa na poziom tolerancji. Dzięki niej dużo łatwiejsze staje się akceptowanie innych i ich odmienności.

Nie trać czasu! Zapisz się  na lekcje już dziś.

Dodaj komentarz