Co z dorosłymi?

Najbardziej zmotywowaną do nauczenia się języka obcego grupą są właśnie dorośli. Z całą świadomością użyjemy tu słowa „nauczenia się”. Dlaczego dorośli chcą uczyć się języka obcego i skąd bierze się tak istotna a zarazem silna motywacja?

Przede wszystkim, ta grupa wiekowa uczy się języka, żeby móc się swobodnie komunikować podczas PODRÓŻOWANIA. Chcąc poznawać ludzi, kraje i kultury musimy znać podstawy języka na tyle, żeby móc odprawić się na lotnisku, kupić potrzebne artykuły, zamówić jedzenie, zameldować się w hotelu, zgłosić problemy z pokojem i zareagować na to, co się do nas mówi..

Kolejny ważny powód to PRACA.  Konieczność komunikowania się z kontrahentami, klientami i przełożonymi w języku angielskim wymaga pracy nad swoimi umiejętnościami. Zazwyczaj znajomość języka wiąże się z wyższą pensją, stąd motywacja do nauki jest silniejsza.

Trzecią grupę stanowią ludzie, którzy albo chcą trochę gimnastyki dla swojego mózgu zajmując go czymś wymagającym, lub też ich dzieci mieszkają za granicą i mają anglojęzycznych partnerów. Każdy rodzic chce móc zamienić parę słów z najbliższą rodziną swojego dziecka.

Wiele osób zapisując się kursy językowe określa poziom swojej wiedzy jako początkujący. W praktyce jest to zazwyczaj tzw.  fałszywie początkujący, czyli uczyłam/uczyłam się „dawno temu”, ale wydaje mi się, że  nic nie pamiętam.  Nie zawsze jest to do końca prawdą, co weryfikują pierwsze lekcje – z takimi grupami ograniczamy się do szybkich powtórek podstaw, porządkujemy wiedzę i uzupełniamy braki. Wtedy dalszy proces przyswajania języka następuje bardzo sprawnie. 

Do tego dorośli są świadomi faktu, że główna część nauki odbywa się w trakcie zajęć, więc bardzo rzadko opuszczają zajęcia. Z zapałem powtarzają materiał i odrabiają prace domowe, często nawet domagając się dodatkowych zadań. Praca z dorosłymi to sama przyjemność, aczkolwiek oni sami w to wątpią i często nam o tym mówią- pani to ma z nami ciężki kawałek chleba, nam jak dzieciom trzeba itp. Ale my naprawdę doceniamy ich ciężką pracę i zaangażowanie oraz z przyjemnością obmyślamy kolejne plany naszych zajęć, tak żeby chcieli się z nami na nich spotykać dalej.

Biorąc pod uwagę aspekty społeczne, to często właśnie na zajęciach dodatkowych zawierane są nowe znajomości. Jeśli znasz języki obce stajesz się otwarty na innych ludzi, inne kultury. Jako że lubisz ludzi to odkrywanie innych daje również możliwość lepszego poznania siebie i przezwyciężania swoich słabości. Znajomość wielu języków obcych wpływa na poziom tolerancji. Dużo łatwiej jest zaakceptować odmienność i inność innych. Nauka języka to również idealna kuracja odmładzająca dla Twojego mózgu.

 

Dodaj komentarz